מהי הדברת טרמיטים וכיצד היא נעשית?

הדברת טרמיטים היא הדברה מיוחדת אשר יכולה להתבצע רק על ידי איש מקצוע והיא נועדה להשמיד טרמיטים קיימים בבית ובעיקר למנוע מטרמיטים חדשים להגיע מן הקן שלהם אל רהיטי העץ אצלכם בבית. ההדברה היא הדברה מורכבת מעט, המצריכה לרוב מעט קידוח והזרקת חומר מיוחד דרך הקירות, אך היא יעילה מאד, בטיחותית ובעיקר מבטיחה שכל פריטי העץ אצלכם יישארו שלמים. לפני שנבין כיצד מתבצעת ההדברה עצמה, יש להבין בדיוק מה הם הטרמיטים וכיצד הם מזיקים לנו.

הכירו את הטרמיטים

סביר להניח שאף אחד מאתנו מעולם לא ראה טרמיט מקרוב. לא מדובר בחרקים נדירים, אך הם כן קטנטנים ולרוב מסתתרים במחבוא. עם זאת, אם במקרה רציתם לחפש טרמיטים בביתכם, חפשו יצורים לבנבנים, הדומים לנמלים בגודלם, ומתנהלים בקנים עצומים של עשרות אלפי חרקים. הטרמיטים לא אוהבים אור, לכן לא יוצאים ממחבואם בשעות היום, ואת מזונם משיגים בעיקר בלילה, או במקומות חשוכים. הטרמיטים נפוצים בעיקר בשפלה, בדרום הארץ ובאזור מדבר יהודה.

הנזק הנגרם על ידי הטרמיטים

הטרמיטים הם חרקים שאינם מזיקים כלל לבני האדם ואין ממה לחשוש מהמפגש עמם, אבל הם כן מזיקים לרכוש וריהוט בבית. הטרמיטים ניזונים בעיקר מסוגי עץ שונים ולכן ניתן למצוא אותם בקרבת מזנונים, ארונות, שידות, משקופים, ידיות וכדומה. הטרמיטים אוכלים לאט, ואת הנזק שנעשה ניתן יהיה לראות רק בשלב מאד מתקדם, כנראה לאחר שפנים הרהיט כבר כמעט אכול כולו, וישנם פירורים קטנים של אבק המצויים לידו. אותם פירורים, למרות שנראים לכם כמו טרחה לנקות, הם בעצם חברכם הטובים ביותר בתהליך הזיהוי. הפירורים והאבק יהוו את האינדיקציה הכי ברורה להמצאות טרמיטים, ואם במקרה שמתם לב אליהם- מומלץ שתזמינו הדברה מהר ככל האפשר ותנסו לעצור נזק נוסף מלהתרחש.

הדברה בריסוס

לאחר שזיהיתם את הטרמיטים בביתכם, או שאתם חושדים בקיומם, הזמינו איש מקצוע לאבחון והדברה. ישנן כמה שיטות נפוצות בשוק להדביר טרמיטים והן נעות בין שיטות זמניות וקלות לבין שיטות מורכבות וארוכות טווח. השיטה הפשוטה היא שיטת הריסוס. כמו בכל הדברה מוכרת, מרוסס חומר המותאם להתמודדות עם טרמיטים והוא אמור לסייע מיידית. החיסרון המשמעותי בשיטה זו היא שאורך החיים שלה הוא קצר, היא מחסלת רק את הטרמיטים הקיימים בבית, ושאר הטרמיטים הנמצאים במושבה שאינה ממוקמת בתוך הבית יכולים לשוב במהרה.

הדברה מקצועית בשיטת קידוח

את ההדברה הזו לא ניתן לבצע לבד ונדרש איש מקצוע מיומן על מנת להשיג איתה את התוצאות האופטימליות. מדובר בשיטה בה קודחים חורים בקירות או ברצפת הבית ומזרימים לאותם חורים חומרי הדברה (בטיחותיים לחלוטין!). החומר יעטוף את כל הבית (כולל הרצפה והאדמה) במעין שכבת הגנה שתמנע מהטרמיטים להיכנס אל הבית. הטרמיטים שכבר קיימים בבית יחוסלו, ולא תתאפשר כניסה של מזיקים חדשים לעולם!