ניקיון הבית לאחר הדברה

בעיית המזיקים בארץ הולכת ומתרבה משנה לשנה. אם בעבר הינו צריכים להתמודד עם כמה יתושים ומעט ג’וקים מידי פעם, היום אנו מתמודדים עם הרבה יותר מזיקים אשר פולשים למרחב הביתי שלנו. ככל שהאוכלוסייה שלנו גדלה כך גם כמות הזבל שאנו מייצרים ואתו גם כמות המזיקים. לכן יש צורך לבצע הדברה לבית ומחוץ לבית לפחות פעם בשנה, אך כאשר אנו מבצעים הדברה אנו משתמשים בחומרים רעילים שבשימוש לא נכון עלולים לפגוע בנו ובילדנו. לכן יש צורך בלנקות במשנה זהירות לאחר שנכנסים לבית שעבר הדברה נגד מזיקים.

הכנת הבית לפני הדברה.

לפני כל הדברה חשוב להכין את הבית לפעולת ההדברה. תכולת הבית צריכה להיות מסודרת ומאורגנת. יש צורך בלהרים צעצועים ובגדים שמפוזרים בבית ולדאוג שיהיה כמה שיותר שטח פנוי ברחבי הבית והדירה ובעיקר באזור הפאנלים הצמודים לקיר. אין צורך לפנות את הארונות והמגירות מהכלים כל עוד לא מבצעים הדברה לתיקנים ונמלים אשר עלולים להיות גם באזורים אלו. אזורים נוספים שכן מומלץ לפנות הם אזורים בהם יש מפגש עם צנרת הבית, לדוגמא ארונות שירות מתחת לכיור.

 במידה וישנו בעל חיים בבית יש צורך ליידע את חברת ההדברות לפני שהם מגיעים ורצוי כמובן בזמן הזמנה.

איך ההדברה מתבצעת.

ישנם סוגים שונים של הדברות וכל סוג משתמש בשיטה שונה ובחומרים שונים. שלושת ההדברות הנפוצות ביותר הן:

  • הדברה נגד עכברים וחולדות: לרוב הדברת עכברים וחולדות תבסס על הפיזור חומרים רעילים מוצקים ברחבי הבית, חשוב לציין שפיזור הרעלים צריך להתבצע על ידי מדביר מורשה ובשום אופן לא בצורה פרטית מכיוון שמדובר ברגלים העלולים להזיק גם לבני האדם החיים בבית וגם לחיות המחמד שלנו.
  • הדברה נגד נמלים ותיקנים: הדברת נמלים ותיקנים תתבצע בעזרת ריסוס חומר הדברה באזורי המוקד בפרט וברחבי הבית בכלל, בעיקר באזור המפגש בין הקיר לרצפה. ישנה גם אפשרות לביצוע הדברה באמצעות ג’ל מיוחד המשמש כפיתיון לנמלים אותו הן לוקחות הישר אל הקן. החומר הרעיל בג’ל מתפזר בקן ובסביבה ומשמיד את הקן כולו.
  • הדברה נגד פשפשים ופרעושים: לא תמיד ברור לו שאכן מדובר בפשפשים או פרעושים מכיוון שקשה מאוד להבחין בהם עקב גודלם המינימלי. לכן כאשר ווידאנו שאכן מדובר בפשפשים ופרעושים יש צורך כמובן לקרוא לחברת הדברה מקצועית אשר תגיע ותרסס את האזורים הנגועים. לפני הגעת המדבירים ישנם מספר דברים אשר אפשר לעשות כדי למזער את הנגע. יש צורך בשטיפת הבית, שאיבת השטחים והספות והרתחת הסדינים והשמיכות בטמפרטורה גבוהה.

ניקיון לאחר ההדברה

כמו שהראנו בחלק הקודם יש הבדלים בין סוגי ההדברות השונות ולכן גם ההתייחסות לניקיון הבית לאחר ההדברה הינה שונה. כאשר בוצע בבית או בדירה הדברת מזיקים גדולים כגון עכברים וחולדות, אין כל בעיה בשטיפת הבית והרצפות מכיוון שחומרי ההדברה הם חומרים מוצקים אשר מפוזרים במספר מקומות בבית.

כאשר הבית או הדירה עברו הדברה למזיקים כגון תיקנים ונמלים יהיה צורך בלהימנע משטיפת הבית למשך 48 שעות לפחות על מנת שההדברה תהיה יעילה.

כאשר מדובר בהדברה של פשפשים ופרעושים יש צורך להימנע משטיפת הרצפות למשך זמן ארוך יותר. ההמלצה היא בדרך כלל להימנע משטיפה למשך שבוע שלם. בתום שבוע ההמתנה מומלץ להזמין חברת ניקיון בתים מקצועית אשר תגיע ותנקה את הבית מכל שאריות החומרים הרעילים. במשך זמן ההמתנה מומלץ להשאיר את הבית מאוור כמה שיותר. אוורר הבית תורם לתהליך ההדברה לפעול ביעלות גבוהה יותר.

חשוב לזכור! הדברת הבית היא עסק מסוכן ותמיד כדי להזמין את המקצוענים לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר, גם בנושא הניקיון מומלץ להזמין חברה שתנקה את הבית בצורה יסודית ותדאג לכך שלא נשארה שום סכנה או חומר רעיל מאחור.