קרציות

קרציות

הן על משפחה ממחלקת העכבישניים, הם טפילים הניזונים מדם של יונקים, עופות זוחלים. הקרציות הם גורם משמעותי בהעברת מחלות בין בני אדם לבעלי חיים.

 מבוא

סדרת האקריות שייכת לפרוקי רגליים, ומחלקת העכבשניים, המאופיינים בגוף שאינו מחולק ומפורק עם 4 זוגות רגליים. האקריות מחולקות לקרציונים ולקרציות, רוב הקרציונים הינם בגודל מיקרוסקופי, בעוד הקרציות יותר גדולות וניתנות לזיהוי בעין. בסדרת הקרציות מבחינים בשני סוגים: קרציות רכות וקשות., כל הקרציות מאופיינות בחלקי הפה הכולל את הHYPOSTOME הנושא שיניים , לקרציות יש איבר מיוחד בזוג הרגליים הראשונות אשר רגישים לפחמן דו חמצני , ריח הפונדקאי וטמפרטורה.

הקרציות הקשות מאופיינות ע”י לנקבה יש מגן גב קטן הדומה לזה של הלרווה והנימפה  ואילו לזכר הוא מכסה את כול הגב, גפי הפה נראים בקדמת הגוף ובולט במבט למעלה. פתחי הנשימה נמצאים בצדי הגוף . הקרציות הקשות ניזונות במשך 10-14 יום , כל דרגה ניזונה פעם אחת בלבד, לאחר מציצת הדם הנקבה מטילה את הביצים ומתה, מהביצה בוקעת הלרווה עם 3 זוגות רגליים לאחר תזונה היא מתפתחת לנימפה ולאחר ארוחה נוספת היא הופכת לבוגרת.

הקרציות הרכות מאופיינות ע”י כסות גוף אחידה, גפי הפה נראים הצד הוונטרלי בלבד , הן ניזונות מהר הנקבה ניזונה מס’ פעמים ומטילה מס’ ביצים , יש עד 8 דרגות נימפה. קרציות רכות ניתן למצוא בדרך כלל בקיני עופות כמו יונים, אנפות ולולי תרנגולות.

מחלות המועברות ע”י קרציות

קרציית הכלב היא מעבירה את RICKETTSIA CONORII  מחולל קדחת הכתמים בארץ ובעולם אירוע המלה מגיע למקרים רבים . המחלה מתחילה עם חום גבוה , בהמשך מופיעה פריחה בכל הגוף המחלה עלולה להסתיים במוות .

קרציית המערות מעבירה BORRELIA PERSICA  הגורמת לקדחת המערות, בישראל כ10% מהמערות נגועות בקרציות , החיידקים מתפזרים ומתרבים בכל חלקי הגוף , הדבקה עוברת עם הרוק ונוזלי הגוף. המחלה מתחילה עם חום גבוה וגורמת לדלקות בקרום המוח. 10% מהמקרים שאינם מטופלים מסתיימים במוות.

הקרציות עלולות להעביר גורמי מחלה קשים לאדם ולחיות המחמד עם הופעתם יש לבצע טיפול יסודי על מנת למנוע סיכון חיים והדבקה במחלות קשות.